Köyde Tereyağ Nasıl Yapılır, Köyde Sütcülük, Köyde Sütten Tereyağ Yapımı Resimli Anlatım, Sutten Ter

zahide 13 Eyl 2010

1. zahide

zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

170,826
    759
    38

Burada Sizlere Köylerde Sütten Tereyağ nasıl yapılıyor onu anlatmaya calısacağım,

Genelde Sut İnek ve Koyunlarda Sağılarak elde edilir, Ben size koyun sütünden tereyağ yapımını anlatmaya çalışacağım.. Koyun sağılır sutu alınır,

Süt Çok Dikkatlice iki defa bir kaç kat bezlerle süzülür ve tüm çör çöp ayıklanır,

İyice süzülen sut daha sonra ocakda pişirilir, köylerde genelde her evde bir peçika denen ocak vardır, toprak ve taştan yapılır, kendine has bir düzenek vardır, genelde odun ver kerme yakılarak hem süt hemde yemek yapılır,

ocakda ısıtılan süt (kaynatılmaz ısıtılır) sut çekme makinesine dökülür, Süt orada makinede elle çekilerek yağı ayrılacaktır,

Süt kazanına konan süt çekmeye hazırdır, Süt Makinası bir kazan iki kol ve bir çekme kolundan ibarettir, başka gözükmeyen parçalarıda vardır, kazana süt konur, kolla çevrilmeye başlanır önünde bulunan çeşmesi açılır ve süt makineye akmaya başlar iki kol vardır bunların birinde yavan süt diğerinden yag yani kaymak ham yag akmaya başlar,

yağ sutten ayrılmıştır, şimdi tekrar çıkan çiğleme(Krema) ocağa konularak kaynatılır, kaynadıktan sonra bir leğene dökülür ve iyice soğuması beklenir h atta bugün pişirilen çileme ertesi gün yağ yapılır, iyice soğuyan ve biraz donan çileme kaşık veya elle durmadan karıştırılarak tereyağ yapılır, hepsi bu kadar)))) insallah işe yarar)))

en son makineden çıkan krema atesde kaynatılır,

karıstırılıp suyu çıktından sonra bildiğimiz tereyağ olur,

2. FISKO

FISKO ÜYE

1,075
    0
    0

Selametli nenem da yapardı benim azmi inek bekledik mezire yaylalarda ey gidi günler ey:))abla emegine saglik bu arada yaglari alalim FISKOMAR da satalim:=))))

3. zahide

170,826
    759
    38

fisko kendime kadar yaptım)))) malasef)) iyisin haaa merkette açtın )))

4. koyun sağan zahidem'e

Bak elinde süt helkesi
    Pek de yerinde neşesi
    Oturmuş koyun sağar
    Ah ciğerimin köşesi.

Harikasın vallahi maşallah allah nazardan saklasın zahidem
    Ama yağ da ve koyun yoğurdunda gözüm kaldı

Moderatör tarafından düzenlendi: 14 Eyl 2010
  5. zahide

170,826
    759
    38

bu yıl köyü köy gibi yaşadım hocam, koyun sağdık yumurta topladım, civciv besledim, tarlaya gittim, bir buçuk ay tv bile bakmadım, çokda iyi oldu, sağ olun yorum için, evet koyun yoğurduda yağıda başka oluyor, hele hiç katkısız kendi üretimin olun ca,,

6. Tabi eskileri yaşadın emek verdin gönül verdin her şeye katlandın hepsini hak ettin afiyet olsun canım yarasın bu doğal gıdalar artık bazılarına hayal oldu yazık hrkesin yapacağı şey değil bu senin güzel karakterin köyüne köylülerien eski yaşamlara gönül verişin

7. zahide

170,826
    759
    38

teşekkür ederim onure ettiniz,

8. Zahide çok muzursun yaaaaaaaaaaa
    Bunları göstere göstere içime indireceksin
    )))))))))))))

9. zahide

170,826