ARAŞTIRMA YAPARKEN BUZLUCA YLA İLGİLİDE BİR SEY BULDUM

zahide 21 Haz 2008

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  165,715
  1,866
  38


  Konu: ARAŞTIRMA YAPARKEN BUZLUCA YLA İLGİLİDE BİR SEY BULDUM. Salı Haz. 10, 2008 7:53 pm

  --------------------------------------------------------------------------------

  İlçeye ilk yerleşim Karataş deresi denilen yerde olmuştur. Dere yakınında beyaz mermer sütana benzer düz bir sabit kaya vardır. Bu kayanın üzerinde oyulmuş yuvarlaklar bulunur. Buraya halk arasında Düldül ayağı denilmektedir. Bir hazine işareti olabileceği düşüncesi ile kazılar yapılsa da boş küplerden başka bir şey bulunmamıştır. İlçeye ilk yerleşimin bu cevrede olması muhtemeldir. Cevdet TURKAY, Konya sancağına bağlı Yunak aşiretinden bahseder. Yunak aşiretinin Yörükhan taifesine mensup olduğunu iddia ederse de bunun ilçemizle ilgili olup olmadığı tartışmalıdır. Halk arasındaki rivayetlere göre günümüzden 300 Yıl kadar evvel Sivrihisar'ın buzluca köyünde Diftar Mehmet isminde bir kişi aşiretiyle buraya yerleşmiştir. Hikayeye göre Sivrihisar’daki Örekte (Atların Toplu Yayılışı) kaçarak ilçenin kuzeyindeki Karataş'a gelerek yayılan atları aramaya gelen iki kişi burayı çok beğenmişler geri döndüklerinde bol sulu yeşiller içinde adeta Cennet gibi olduğunu söyledikleri Karataş’a yerleşmek istemişler. Sonuçta buraya gelmişler. Önceden çadır kurdularsa da sonradan evlerini yapmışlar günümüzde Diftar Mehmet’i ULAS sülalesi temsil etmektedir. Karataş Mahallesi’ ne ilk yerleşmelerden sonra Elazığ’dan Govastı adinde bir kabilenin geldiği ve bu insanların günümüzdeki Merkez caminin üst kısımlarına yerleştikleri söylenir. Yukarıda geçen kelimenin yorgun öküzlü anlamına geldiği ve daha fazla gitmeyerek buraya yerleştikleri beyan edilir. ‘’ Govastı kelimesinin Prof. Dr. Faruk Sümer’ in Oğuzlar adlı eserinin 210. sayfasında Kovalsı diye kaydedilen boy olması ihtimali yüksektir. Bir başka rivayete göre de yukarıda adı geçen Diftar Mehmet, buraya yerleştiğinde o günün şartlarında tutunabilmek için Cihanbeyli aşiretini davet etmiştir. Bu aşiretin Beydilli aşireti mensubu olduğu ve Harput’tan gelerek Ankara sancağının Haymana çevresine yerleştiği ve konar –göçer Türkmen efradı taifesinden olduğu iddia edilir.


  Bu sülalelerin Yunak’ ta yerleşmelerinden sonra çevre köylerden ve daha sonraları Emirdağ’dan buraya göçler olmuştur. Yörükler ise Antep, İslahiye, Antalya, Beyşehir yörelerinden yaklaşık 1870 yıllarında gelmişlerdir. Göçebeliği terk ederek, yerleşik hayata geçmişlerdir. Özellikle Gökpınar’a 1949 yılında adı geçen yerlerden yerleşmeler olmuştur. Kargalı, Sıram, Ayrıtepe, Cebrail, Sevinç köyleri Sarıkeçili Yörükleri tarafından kurulmuştur. Bunlardan başka Bulgaristan göçmeni olup, bölgeye yerleştirilen muhacirler vardır. Muhacirler; Merkez, Doğanyurt (Çeltik) ve Hacıfakılı Köyünün bir kısmında bulunmaktadır. Doğanyurt, 1908 yılında Bulgaristan’dan gelen Türk göçmenler tarafından Meşrutiye ismi ile kurulmuştur. Bu göçmenlerin, Osmanlılar zamanında karaman yöresinden Bulgaristan’ a gittikleri söylenir. Yukarıda sözü edilen Karataş deresinin eski zamanlarda bol su ile taştığı söylenir. Turgut kasabası halkı bu derede koyun, kuzu veyahut yün yıkadıklarından Yunak ismi ile anılmış ve şehrimizin ismi de buradan gelmiştir. Bir başka rivayete göre de, Karataş deresinde yıkanan yünler beyaz olduklarından Akşehir Ve Konya pazarlarında kolayca alıcı bulurmuş. Bununla bağlantılı olarak yünü ak ifadesi kullanılır olmuş ve bu zamanla Yunak’ a dönüşerek ilçemizin ismi haline gelmiştir. Yunak kurulduktan sonra köy olarak bağlantısı bir müddet Sivrihisar ilçesi ile devam etmiştir. Daha sonra 1912 yılına kadar Çeltik kasabasına bağlı kalmış olan Yunak, Çeltik’ in bataklık ve sivrisineğinin bulunduğu gerekçe gösterilerek ilçe merkezinin Hatırlı köyüne nakledilmesiyle buraya baglanmistir. Hatırlı köyünden de ilçe Cihanbeyli’ ye kaldırıldığından Yunak, Akşehir ilçesine bağlı bucak merkezi yapılmıştır. 1953 yılında ise, Konya iline bağlı bir ilçe haline getirilmiştir. Cumhuriyet dönemi sonrası ekonomisi tamamen tarım ve hayvancılığa bağlı olan ilçe, günümüzde de bu özelliğinden pek bir şey kaybetmemiştir. Bugün, yerleşmenin merkezini resmi binaların, dükkan, mağaza ve diğer bazı işyerlerinin yer aldığı, halkın çarsı dediği Hükümet Caddesini çevreleyen yerer oluşturmaktadır. Yunak, günümüzde; Karataş, Yeni, Esentepe, Selçuk, Fatih ve Esme isimleriyle bilinen altı mahalleden oluşmaktadır. İlçenin halen 5 kasabası, 31 köyü, 5 mezrası ve 22 yaylası vardır.
   
 2. sardunya

  sardunya ÜYE

  155
  0
  0


  Ynt: ARAŞTIRMA YAPARKEN BUZLUCA YLA İLGİLİDE BİR SEY BULDUM

  bılgıler için tşkler
   
 3. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  165,715
  1,866
  38


  Ynt: ARAŞTIRMA YAPARKEN BUZLUCA YLA İLGİLİDE BİR SEY BULDUM

  yeterki okuyun sardunya ben daha detaylı anlatacam..önümüzdeki hafta köyüme gidiyorum orada bilgi toplayacam..insallah değisik ve kapsamlı bir seyler bulurum.
   
 4. axi

  axi ÜYE

  637
  0
  0


  Ynt: ARAŞTIRMA YAPARKEN BUZLUCA YLA İLGİLİDE BİR SEY BULDUM

  [​IMG]
   
 5. burhanettin

  burhanettin ÜYE

  871
  0
  0


  Ynt: ARAŞTIRMA YAPARKEN BUZLUCA YLA İLGİLİDE BİR SEY BULDUM

  bilgiler icin tesekurler halası
   


 6. Ynt: ARAŞTIRMA YAPARKEN BUZLUCA YLA İLGİLİDE BİR SEY BULDUM

  teşekürler hala
   
 7. ufuk

  ufuk ÜYE

  349
  0
  0


  slm ben ufuk

  tesekurler teyze
   
 8. genc_hack_16

  genc_hack_16 Guest

  0
  0
  0


  Ynt: ARAŞTIRMA YAPARKEN BUZLUCA YLA İLGİLİDE BİR SEY BULDUM

  tskler
   
 9. KAFKASKIZI

  KAFKASKIZI süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  56,566
  2,084
  0


  emeğine ellerine sağlık Zahide'm güzel paylaşımın için teşekkür ederim,
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş