Ayak Parmakları neden uyuşur, Ayak parmakları uyuyşukluğunun sebebleri nelerdir,

zahide 2 Şub 2020

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  163,380
  1,826
  38


  goktepelile ayak-parmak-uyusmasi.jpg
  Ayak parmaklarında uyuşma ve hissizlik sinirlerde bir sorun olduğuna işaret ediyor olabilir. Diğer nedenler arasında kronik hastalıklar, yaralanma ve zedelenmeler, belirli ilaçların kullanımı ve yetersiz beslenme sayılabilir. Devam eden veya tekrarlayan bir uyuşma ise doktor tarafından muayene edilmesi, altında yatan nedenin belirlenmesi ve tedavinin başlaması doğru olacaktır.

  Uyuşma daha ciddi başka bir rahatsızlığın belirtisi ise zamanında doktora giderek daha kolay ve çabuk tedavi fırsatını yakalayabilirsiniz

  Ayak Parmak Uyuşması Nedenleri
  Uzun süren diyabet sinirlere zarar verebilir ve buna bağlı olarak el ve ayak parmağı uyuşması, bacakların altı kısmında hissizlik yaşanabilir. Uyuşma ve karıncalanma bazen ağrı ve yanma hissiyle birlikte görülebilir. Diyabetik periferik nöropati adı verilen duyu kaybını engellemek için kan şekerini düzenli olarak ölçtürmeli, tansiyonunuzu kontrol altında tutmalı ve özellikle 40 yaşından sonra kilonuza çok dikkat etmelisiniz.

  Bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılan bazı ilaçlar bazı bölgelerde uyuşmaya neden olabilir. Ayrıca kemoterapi tedavisinde kullanılan bazı ilaçların karıncalanmaya ve uyuşmaya neden olduğu bilinmektedir.

  Sinirleri bir kılıf gibi saran ve hasarlara karşı koruyan “Miyelin” aynı zamanda omurilik ve beyin arasındaki elektrik sinyallerini de arttırır. B12 eksikliği bu kılıfın etkisini azaltarak uyuşma da dahil olmak üzere bazı rahatsızlıklara yol açabilir. Böyle bir teşhis konulduysa b12 vitamin takviyeleri kullanmanız sinir fonksiyonlarındaki bozulmaları engelleyecektir.

  Ayak bileğinin arkasından ayağa kadar uzanan sinirin sıkışması ayak parmak uyuşması nedeni olabilir. Tarsal tünel sendromu adı verilen bu rahatsızlık sinirin zedelenme, şişlik, iltihap, kemik bozuklukları, varisli damarlar ve tendinit nedeniyle sıkışması nedeniyle oluşabilir. Tedavisi cerrahi müdahaleden iltihap giderici ilaçlara kadar farklı yöntemlerle yapılabilmektedir.
   
 2. S£V®

  S£V® Administrator Site Yetkilisi Administrator

  268,515
  65,734
  59


  ZAHİDE Hanım Emegine sağlık paylaşım için teşekkürler,
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş