Bir Fidan Ne zaman Dikilmeli, Fidanlar nasıl ve ne zaman dikilir, Bahçeye fidanlar ne zaman dikilir

zahide 23 Ara 2018

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  165,692
  1,871
  38


  goktepeliler fidan.jpg
  Rafet Çolak


  BİR FİDAN NE ZAMAN VE NASIL DİKİLİR ?

  Ağaçlar yapraklarını döktükten sonra fidan söküp veya dikebiliriz.
  Peki ne zamana kadar ?
  Ağaçlar tekrar yeniden yaprak açmaya başlayıncaya kadar.
  Bu iki aralık fidanların uyku dönemidir, bu dönemde fidan sökülüp dikildiğini bilmez, anlamaz.
  Bir fidanı dikmek için önce fidan çukurunu açarız, çukur kucak genişliğinde 40-50 cm derinliğinde olmalıdır.
  Fidan çukurunu açarken çukurdan çıkan toprağı 2 ayrı gruplara ayırmamız gerekmektedir.
  Üst taraftan çıkan toprak bir yere, alt taraftan çıkan toprak ise ayrı bir yere konmalıdır.
  Topraklarımızı ayrı ayrı yerlere koyduktan sonra önce dikecek olduğumuz fidanımızın kök budamasını yapıyoruz. Kazık köke mümkün olduğunca az bir kesim yapılmalıdır, sadece yaralı, bereli ve arızalı köklerin ucundan kesimler yapılmalıdır.Toprak üstü organları besleyecek maksimum kökleri bırakmamız gerekir. Kök budamasından sonra çukurdan çıkarıp ayrı ayrı yerlere koyduğumuz topraklardan üst taraftan çıkan toprağı elenmiş 3-4 kürek yanmış hayvan gübresiyle güzelce karıştırıyoruz.Toprakla yanmış hayvan gübresinin karıştırılmasının ne faydası var diye sorarsanız; Toprakta kökün iyi çalışmasını, toprağa verilen suyun kök tarafından daha iyi alınmasını ve nemin tutulmasını sağlar, aynı zamanda yeni kökler böylece gübrenin içersinde çok daha güzel gelişir.
  Bu karışımdan fidan çukurunun dibine 2 kürek atıp fidanımızı çukura yerleştiriyoruz. Fidanı çukura yerleştirirken fidanın aşı noktası rüzgar yönüne karşı dikilmelidir. Bunun sebebi; Aşırı rüzgarlara karşı aşı noktasının daha fazla direnç gösterip zor kırılacak olmasıdır.
  Fidanımızı yerleştirdikten sonra gübre ile karıştırdığımız toprağımızın kalan kısmınıda fidanımızın dibine koyup fidanımızın dibini ayağımızla iyice çiğneyerek toprağın sıklaşmasını sağlıyoruz.
  Fidan çukurundan çıkan üst toprağın fidan dikerken köklerin altına konmasının sebebi; Üst toprağın, alt topraktan daha faydalı ve daha verimli olmasından dolayı köklerin daha güzel beslenip fidanı daha güzel büyütmesidir.
  Fidanımızın aşı noktası toprağın 5 cm kadar üstünde kalacak şekilde bir dikim yapılmalıdır, bunun sebebi; Toprakta yaşayan bakteri ve fungusların ( mantari hastalıkların ) aşı noktasından bitkiye enfekte etmesidir, ayrıca dip kurdu özellikle fidanlara aşı noktasından giriş yaparak kurumalarına neden olurlar.
  Dikim işleminden sonra fidanımıza uygun yükseklikten tepe kesimi yapılır ve kesim yeri aşı macunu veya sutut ile kapatılır.(kışları sert geçen yerlerde tepe kesimini bahar aylarında yapılmasını tavsiye ederim ) sonra fidanın yanına destek sopası ( herek ) çakılır ve fidan o destek sopasına bağlanır.
  Fidan çukurunu açarken 2' ye ayırdığımız toprağı ( alt kısımdan çıkan toprak ) fidanın dibine çanak yapmak için kullanırız.Fidan çanağını yaptıktan sonra can suyunu verip dikim işlemini tamamlarız.
   
 2. S£V®

  S£V® Administrator Site Yetkilisi Administrator

  269,224
  65,585
  59


  ZAHİDE Hanım Emegine sağlık paylaşım için teşekkürler,
   
 3. KAFKASKIZI

  KAFKASKIZI süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  56,563
  2,084
  0


  emeğine ellerine sağlık Zahide'm güzel paylaşımın için teşekkür ederim,
   
 4. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  165,692
  1,871
  38


  teşekkürler sağ olun,
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş