Gazania Koyun Gözü özelilkleri resimi ve bakımı, koyun gözü çiçeği resimi ve üretilmesi nasıl olur

zahide 20 May 2018

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  165,692
  1,871
  38  goktepeliler koyun gözüçiçeği.JPG


  Compositae fiamilyasmdandır. Önemli türleri Gazania x hybrida ve Gazania x rigens hibritleridir. Sarı, kırmızı, beyaz renkli çiçeklere sahiptirler. Çiçekleri geceleri ve bulutlu havalarda kapanır.

  Kullanımı, çiçek parterlerinde örtü bitkisi, yola yakın yerlerde parter kenarlarında, basık saksı ve kasalarda, balkonlarda kullanılabilirler.

  Üretimi
  Tohumla yapılmaktadır. Tohumlar Ocak-Şubat ayları arasında ekilir. Üzerleri hafitçe kapatılır. 16-18'C'de't4-20 günde çimlenir. Ekimden 5-6 hatta sonra şaşırtılır. Tohum ekiminden itibaren 10-12 hafta sonra çiçeklenirler.

  Peysajda Kullanımı


  Nisan ayında 25-30 cm aralık ve mesafelerle dikilir. Kasım ayına kadar çiçekli kalırlar. Yetişme istekleri minimum lO-12:C'nin üzerinde bulundurulurlar, aksi halde gelişme durur. Güneşli yerlerde bulundurulurlar. Kök çürüklüğüne hassas olduğundan az sulan-malıdır. Toprak kumlu geçirgen ancak besin maddelerince zengin olmalıdır. Bitkiler iyice kök attıktan sonra sulama suyuyla azotça fakir kompoze gübrelerle gübrelenir. Önemli hastalık ve zararlıları
  Kurşuni küf, yaprak bitleri, kırmızı örümcek'tir.

  Çimlenme : 14-21 gün

  Çiçekler : Çizgililer, pembeler,kırmızılar, beyazlar, yakut ve parlak serinin renkleri . Sarı, kahverengi, ve turuncu renklerin ektikleriniz arasında baş göstermesine de şaşırmayın. Çiçekleri güzdüz saatlerinde açıktır. Bu varyete 30 cm boylanır.
  Bakım : Kolay. Tam güneş ,geçirgen normal bahçe toprağında çoşar. Soğuğa karşı yüksek mukavemet gösteren bitki, her yıl neredeyse hiç bakıma ihtiyaç dumadan ekildikleri yerde çiçeklenir.
  Ekim : Bahar aylarında doğrudan yerlerine ya da son donlardan önce fidelemek için kapalı mekanda, bol ışık alan yerde 1 ay önce yapılır.
  İdeal : Mükemmel bir bordür bitkisidir. Geniş saksılarda yan yana ekilen fideler tarifsiz bir görüntü yaratır. Çiçek tarhlarında zahmetsiz bir bitki istiyorsanız , gazanyalar yine ilk tercih edilen bitkiler arasındadır. Bitki ülkemizde Koyungözü olarak tanınır.
   
 2. S£V®

  S£V® Administrator Site Yetkilisi Administrator

  269,224
  65,585
  59


  ZAHİDE Hanım emegine sağlık paylaşım için teşekkürler,
   
 3. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  165,692
  1,871
  38


  teşekkürler sağ olun
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş