Kablosuz internete başkalarının girmesini engelleme nasıl oluyor, internetime başkalarınını girmesin

S£V® 2 Eyl 2015

 1. S£V®

  S£V® Administrator Site Yetkilisi Administrator

  219,376
  25,606
  40


  Kablosuz internet kullanan kişilerin en büyük sorunu birilerinin izinsiz olarak ağınıza sızıp internet bağlantınızı izinsiz olarak kullanmasıdır. Buna karşı kablosuz modemlerimize şifre koyarız. Tabi sadece şifre koymak kötü niyetli kişileri engellemek için bazı durumlarda yetersiz kalacaktır.

  Wlan ağınıza yani kablosuz internet ağınıza kötü niyetli kişiler şifrelerinizi bilmeseler dahi bir şekilde sızabilir ve internet bağlantınızı sömürebilirler. Özelliklede limitli ADSL kullanıcısıysanız maalesef ki bu tip kişiler yüzünden ruhunuz bile duymadan limitinizi aşabilir ve yüksek faturalar ödeyebilirsiniz.

  Bu tip Wlan ağına sızan kişiler genelde illagal işlerini yapmak için kullandıklarını bilmeniz gerekir. Eğer ki birilerine saldıracaklarsa ilk olarak sizin internet bağlantınızı kullanarak yapmak isteyeceklerdir.

  Peki kablosuz ağınıza şifre koymak bir çözüm mü?


  Maalesef ki bir çözüm değil. 15-20 dakika içerisinde kablosuz ağınızın şifresini kırabileceklerini hatırlatmak isterim. Evet yanlış duymadınız bir Atheros chipsetli Wlan kartı birde ağ paketlerini toplayıp şifreyi kıracak yazılım sayesinde birkaç dakika içerisinde şifrenizi ele geçirebilirler.

  Peki ne yapacağız?

  [​IMG]

  Aslında çok basit bir çözümü var. Mac şifreleme ile güvenliğinizi artırmak. Mac filtreleme hemen hemen her modemin üzerinde mevcut bir özelliktir. Yapmanız gereken ufak bir ayarlama ben sizlere Zyxel P-660W modeli ADSL modem üzerindeki ekran görüntüleri ile anlatmaya çalışacağım.

  Öncelikle ağınız üzerindeki tüm aygıtların MAC adreslerini bilmeniz gerekiyor. Mac adreslerinize bakmanın en kolay yöntemi ADSL modem arayüzü içerisinde “İstemci Listesi” ne bakmaktır. İstemci listesinde kablosuz ağınızda bulunan dizüstü bilgisayarlarınız, cep telefonlarınız, tabletleriniz ve diğerleri kurulu olan ağımız üzerinde istemci listesine girip bağlı olan aygıtların yandaki resimde de görebileceğiniz gibi mac adreslerini öğrenebilirsiniz.

  Mac adreslerimizi bir yere not aldıktan sonra modemimizin “Kablosuz Ağ” sekmesine geliyoruz ve “Mac Filtreleme” kısmından filtrelemeyi etkin hale getireceğiz.

  Mac Filtrelemeyi aktif hale getirmek.

  [​IMG]

  Öncelikle ağımızda bulunan bütün aygıtların Mac adreslerini resimde de görebileceğiniz gibi Mac tablosuna yazıyoruz. Bu tabloya Mac adreslerimizi yazdıktan sonra Mac filtresi eylemi olarak “İzin ver” seçiyoruz. Bu sayede tabloya yazdığımız Mac adresleri dışındaki tüm aygıtlar bloke edilecektir. Mac fitremizide resimdeki gibi aktif ettikten sonra değişikliklerimizi kayıt ediyoruz.


  Bu işlemi bitirdiğimiz zaman kablosuz ağınıza artık şifreyi bilseler dahi bağlanamayacaklar. Bağlanabilmeleri için sizin ADSL modeminiz içerisindeki Mac tablosuna mac adresi girmeniz lazım. Eğer ki Mac adresinizi hiçkimseye vermezseniz ki genelde bu tip durumlarda Mac adreslerini değiştirip doğru bir mac adresi girmek lazım tahmin etmeleri imkansız bir şekilde korunmuş olacaksınız.


  Kısacası Mac filtreleme sayesinde artık güvendesiniz. Kablosuz ağınızın şifresini bilseler dahi yine de kablosuz ağınıza bağlanamayacaklar. Tüm bağlantılar Mac tablosunda olmayan aygıtlar için reddedilecektir.


  Dikkatle işlemleri yapınız ve yanlış bir şey yaparsanız kablonuzu takıp Mac filtrelemeyi iptal edeceğinizi unutmayın. En kötü ihtimal modeme reset atıp tekrar baştan yapabilirsiniz.

  Mac adresi bulunamaz mı? Bulunabilir. Fakat bu yöntemle güvenlikte bir adım daha atmış olacaksınız. Bu sayede işleri biraz daha iyiye götürürsünüz.
   
 2. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  168,646
  1,914
  38


  sev çok önemli bir paylaşıs sağol,
   
 3. S£V®

  S£V® Administrator Site Yetkilisi Administrator

  219,376
  25,606
  40


  ZAHİDE Hanım Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim
   
 4. STRaNGeR8

  STRaNGeR8 Co Admin Site Yetkilisi Co Admin

  42,845
  917
  39


  paylaşım için tşkler emeğine sağlık
   
 5. DeHSeT

  DeHSeT ÜYE

  1,998
  2
  0


  Eline sağlık hemşo paylaşım için tşk
   
 6. S£V®

  S£V® Administrator Site Yetkilisi Administrator

  219,376
  25,606
  40


  DeHSeT Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim yüregine sağlık,
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş