Maydonozun zararları nelerdir Maydonoz suyunun zararları nelerdir, Maydanoz faydalımıdır,

zahide 2 Şub 2020

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  163,380
  1,826
  38
  Doğal ve yardımcı bir ürün olarak bazı hastalıkların tedavisinde maydanoz kullanmak (uzmanlar tarafından tavsiye edilen oranlarda ve kısa dönemli olarak) aşağı yukarı her yetişkin için uygundur. Ancak uzun süreli olarak fazla miktarda taze maydanoz veya maydanoz suyu tüketmek böbrek ve karaciğer sorunlarına yol açabilir.

  Maydanoz Takviyesi Kullanımının Zararlı Olabildiği Durumlar
  Maydanoz tohumu yağı direk olarak cilde sürüldüğünde cildi aşırı hassas yapabilir ve kaşıntı, döküntüye neden olabilir. Cilt üzerinde maydanoz yağı, yaprağı ve suyunun etkileri tam olarak bilinmemektedir.
  Yemeklerde kullanılan, tat verme amaçlı maydanozun herhangi bir yan etkisi bulunmamakla birlikte daha yoğun olan yağı ve suyunun özellikle gebelik ve emzirme döneminde kullanılması tavsiye edilmemektedir. Maydanoz kapsülü, suyu ve yağı gebelik döneminde düşük olasılığını arttırdığı için kullanılmamalı. Sadece maydanoz değil içeriğinde maydanoz bulunan diğer bazı kapsüllerin kullanımı da ciddi doğum kusurlarına neden olabilmektedir.

  Gebelik döneminde bitki ya da beslenme takviyesi olarak herhangi bir ilaç kullanmaya başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Emzirme döneminde de etkileri tam olarak bilinmediği için yemeklerde bulunan miktarlara ek olarak maydanoz takviyesi almamanız en iyisi olacaktır.

  Az miktarda ve belirtilen dozajlarda tüketilmesi idrar sökme özelliğine sahipten fazla miktarda taze maydanoz veya maydanoz suyu tüketmek vücudun sodyumu tutmasına ve ödem oluşmasına neden olabilir.

  Vücudun atması gereken sodyumu tutması yüksek tansiyonu olan hastalarda olumsuz etkilere yol açabilir.

  Böbrekleriniz sağlıklıysa belirtilen oranlarda maydanoz böbreklerinizin sağlığını korumak için kullanılabilir anca hali hazırda bir böbrek hastalığınız varsa durumu kötüleştirebilir.
   

  Ekli dosyalar:

  • goktepeliler maydanoz-suyunun-zararlari.jpg
   goktepeliler maydanoz-suyunun-zararlari.jpg
   Dosya Boyutu:
   17 KB
   Gösterim:
   130
 2. S£V®

  S£V® Administrator Site Yetkilisi Administrator

  268,515
  65,734
  59


  ZAHİDE Hanım Emegine sağlık paylaşım için teşekkürler,
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş