Milas Ekiztaş köyü Kadınları, Çiçekli Kadınlar, Kafasına Çiçek takan kadın resimleri, Milas Ekiztaş

zahide 1 Tem 2009

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  165,653
  1,869
  38  Milas Ekiztaş köyü Kadınları, Çiçekli Kadınlar, Kafasına Çiçek takan kadın resimleri, Milas Ekiztaş Köyü kadınları resimleri, Milas EKİZTAŞ kadınları çiçekli güzel, Başlarına çiçek takan köy kadınları resimleri, Başların çiçek takan milas ekizce köyükadınları resimleri,

  goktepeliler (1).jpg

  goktepeliler (2).jpg

  goktepeliler (3).jpg


  goktepeliler (4).jpg


  goktepeliler (5).jpg  İnce ince işlenmiş Taş evlerin göz kamaştırdığı Milas’a bağlı Çomakdağ Bölgesi Ekiztaş köyü. Evlerindeki ahşap oymaların güzelliği, kadınların yöreye özgü pul işlemeli kıyafetleri, bölgenin yıllardır bozulmamış ve devam edip giden kültürünü yansıtmakta. Dört gün dört gece süren düğünleri, yüzyıllardır sahip çıktıkları gelenekleri.

  Gündelik hayatlarında dahi altınları ile tarlaya giden, rengarenk kıyafetleri ve başlarına taktıkları çiçekleri ile farklıdır Çomakdağ- Ekiztaş kadınları. Onlar için uğursuzluktur kafalarına bir çiçek takmadan güne başlamak.


  Altınları… Çocukluklarının, genç kızlık hallerinin, gelin oluşlarının simgesi sanki. İrileşip yöresel giysiler giyilmeye başlandı mı takılır başlara hemen. Düğün oldu mu, geline 3-4 kiloya takılan altınlar, onların övünç kaynağı. Tabi ki bu kültürün yaşatılabilmesi için çocukluktan itibaren biriktirilen paralar.


  Düğünler, bir başkadır Çomakdağ - Ekiztaş düğünleri. Tüm Çomakdağı yöresinde olduğu gibi Ekiztaşt’ta da aynen uygulanır gelenekler;bir tarafta Damat evinde çalan davulla zurnanın güçlü sesi ve ritmi ile kız tarafından köye yayılan keman, cümbüş ve darbukanın içli nağmeleri sarmaşır gider birbirine.

  Davetiyeler mi?
  Her birinde köylü kadınlarının el emeği vardır davetiye yerine geçen bu okuntularda. İlmek ilmek işlenmiştir hepsi kültürümüzün bin bir özelliği ve güzelliği ile.
   
  Son düzenleme: 24 Ağu 2019
  Okan_Gündoğdu bunu beğendi.
 2. maviperi

  maviperi ÜYE

  666
  0
  0


  çok şekerler sağolasın ablam benim ..:p:p:p
   
 3. ::ÇisiL::

  ::ÇisiL:: ÜYE

  18,198
  11
  0


  Paylaşım adına teşekkürler emeğine sağlık cnmm...
   
 4. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  165,653
  1,869
  38


  teşekkürler sağ olun
   
 5. PeRiKıZı

  PeRiKıZı ÜYE

  8,592
  2
  0


  Güzel paylaşım için teşekkürler ablacım emeklerine sağlık...
   


 6. Ellerinize sağlk paylaşımınız için çok teşekkürler.
   
 7. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  165,653
  1,869
  38


  Teşekkürler sağ olun
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş