Ter Kokusu nasıl önlenir, Ter Kokmamak için ne yapmak lazım, Terimizin kokmaması için ne yapmalıyız

zahide 2 Şub 2020

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  163,380
  1,826
  38


  goktepeliler ter-kokusuna-karsi-yapilabilecek-7-sey.jpg
  Bazı kültürlerde ter kokusu çekiciliğin ve cinsel gücün bir belirtisi olarak algılansa da Türkiye’de sizi sosyal hayatın en popüler insanı yapmadığı kesin. Ter kokusu (daha doğrusu vücut kokusu) terlemeyle başlar ve ter büyük oranda sudan oluşur. Terleme vücudun soğumasına yardımcı olduğu için gereklidir ancak tedbir almazsanız olmayacak durumlarda istenmeyen kokuya neden olabilir. Bir kaç basit uygulamayla bu soruna çözüm bulabilirsiniz.

  1. Kişisel Temizlik
  Ter kokusunun şiddeti sizin ter bezlerinizin ne kadar çalıştığı ve cilt üzerinde ne kadar bakteri biriktiği ile ilgilidir. Ter kokusu ağır olan insanlar diğerlerine göre özellikle koltukaltı bölgesinde 2-3 kat daha fazla bakteri taşırlar. Ter kokusuna karşı alınabilecek en iyi önlem başta koltukaltları olmak üzere çok terleyen bölgelerden bu bakterileri düzenli olarak yıkayarak temizlemektir.
  2. Kıyafetlerin Temizliği
  Kıyafetlerinizin içine sızan ter ters bir zamanda orada olduğunu size hatırlatabilir. Hatta kuruduktan sonra uzun süre aynı yerde kalırsa giysilerinize zarar verebilir. Çok terliyorsanız her gün temiz tişört ya da gömlek giymek, yanınızda yedek kıyafetler bulundurmak işinize yarayacaktır. Ayaklarınız terliyorsa pudra ve bir kaç çift çorabı çantanıza atın.

  3. Deodorant
  Bazı deodorantlar sizin cilt türünüze uygun olmayabilir ve ne kadar sıkarsanız sıkın ter kokusunu engellemeniz mümkün olmaz. Kendiniz için en iyi deodorantı bulana kadar farklı markalar deneyin. İyi deodorantlar ter kokusuna neden olan bakterileri öldürür ve kokuyu maskeler.
  4. Terlemeyi Önleyiciler (Antiperspirant)
  Ter kokusu terlemeyle başladığı için teri azaltmak iyi bir çözüm olabilir. Ancak terlemek vücut için gerekli olduğundan bunu fazla abartmamak gerek. Antiperspirant deodorantlar kullanarak başlayabilirsiniz. Ayrıca bir cilt doktoruna danışarak koltukaltı bölgesinde terlemeyi azaltacak kremler alabilirsiniz.

  5. Anti Bakteriyel Sabunlar
  Ter önleyicilerden ve deodorantlardan istediğiniz sonucu elde edemiyorsanız ve bunlar koltukaltınızda tahrişe yol açıyorsa özel anti bakteriyel sabunlar kullanabilirsiniz. Hassas ciltler için bir diğer çözüm ise talk pudrası ve karbonattır.

  6. Beslenmenizi Kontrol Edin
  Bol baharatlı, acı yemekler terlemeyi dolayısıyla ter kokusunu arttırabilir. Bu tip yemekler dışında sarımsak, soğan ve alkol fazla ter üretimine neden olur.

  7. Stresi ve Siniri Azaltın
  Kızgınlık, kaygı, heyecan ve stres ter üretiminin artmasına neden olur. Bu gibi duygu durumlarına karşı kendinizi rahatlatma tekniklerini öğrenin. Örneğin nefes egzersizlerini kullanabilirsiniz.
   
 2. S£V®

  S£V® Administrator Site Yetkilisi Administrator

  268,515
  65,734
  59


  ZAHİDE Hanım Emegine sağlık paylaşım için teşekkürler,
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş